ضرورت مدیریت آب کشاورزی / هماهنگی بین دستگاهی در اولویت قرار گیرد
ضرورت مدیریت آب کشاورزی / هماهنگی بین دستگاهی در اولویت قرار گیرد
فتح اللهی با بیان اینکه توزیع و مدیریت آب کشاورزی مورد توجه قرار گیرد تا از آسیب های جدی این حوزه جلوگیری شود، گفت: هماهنگی بین دستگاهی در اولویت برنامه ها قرار گیرد

 

به گزارش تصویر نو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری رشت، علی فتح اللهی در جلسه کمیته‌ آب کشاورزی شهرستان رشت با اشاره به کمبود آب کشاورزی در این شهرستان اظهار کرد‌: ‌با وجود باران ها و معتدل بودن هوای گیلان در فصل کشاورزی‌ در شرایط سخت و متفاوتی قرار داریم‌.

فرماندار رشت با بیان اینکه در این شرایط همگان بایستی همکاری لازم را داشته باشند، گفت‌: با مدیریت بهینه و با بهره گیری از تجهیزات موجود می‌توان آسیب جدی در این حوزه را کاهش داد.‌

وی به وضعیت فعلی شهرستان رشت اشاره و اذعان کرد‌: ‌زمین‌های کشاورزی در شهرستان رشت از دیگر شهرستان‌ها بیشتر بوده و در تولید برنج رتبه برتر را  دارد‌.

فرماندار رشت افزود‌: ‌‌کشاورزان این شهرستان با بهره گیری از چاه‌های عمیق و نیمه عمیق تاسیس شده  و آب سد منجیل به تولید مشغولند‌.

فتح اللهی ادامه داد‌: ‌هماهنگی بین دستگاه‌های مربوطه در این شرایط ‌بایستی در اولویت کار قرار گیرد و مهمترین بخش مدیریت در این شرایط بحرانی ‌شمرده می‌شود .

وی با تاکید بر اینکه اگر هماهنگی‌ها صورت نگیرید یقینا‍ با چالش مواجه می‌شویم، ‌گفت‌: از ‌حداقل‌های امکاناتی که  وجود دارد بایستی حداکثر بهره گرفته شود‌.

فرماندار‌ رشت با اشاره به اینکه حضور میدانی مسئولان ‌در این شرایط بسیار حائز اهمیت است، خاطر نشان کرد‌: توزیع و مدیریت آب کشاورزی مورد توجه قرار گیرد‌.

فتح اللهی اظهار داشت‌: خشکبیجار‌، لشت نشا‌ء و سنگر از جمله مناطقی است که درگیر کمبود آب هستند‌.

وی ادامه داد‌: با فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز ایستگاه‌های پمپاژ و مرمت انهار‌‍ و همچنین هدایت مدیریت ‌آب از بالا به پایین دست می‌توان در این شرایط آسیب‌‌های جدی در تولید برنج را کاهش داد‌.

فرماندار‌ رشت با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود شاهد بارش‌ باران‌ طبق روال هر سال از ماه مرداد ‌درست هنگام ‌برداشت برنج باشیم، اظهار داشت‌: بدین سبب شاهد خوابیدگی زود هنگام برنج و با‌ران های سیل آسا خواهیم بود که میزان خسارت برنج در هنگام برداشت ‌چندین برابر می‌شود و شاهد کاهش وزن محصول در این شرایط خواهیم بود و لذا کشاورزان به این مقوله توجه داشته و در هنگام برداشت‌ توجه داشته و وقت را غنیمت شمرده و هر چه سریع تر‌ به مراحل برداشت اقدام کنند.